Okos Város Központ a Lechnerben
Épül az intelligens városi szolgáltatások tudásplatformja
Épül az intelligens városi szolgáltatások szervezeti és tudásplatformja, melyben az 1486/2015-ös kormányhatározat alapján a Lechner Tudásközpont is részt vállal. Ennek jegyében alakult meg a Lechner Okos Város Központja, amely Magyarországon az Okos Város fejlesztési folyamatok motorjává válhat.
Mitől okos egy város?
Egyre több ember él városokban, melyek területe korlátozott. Nem is cél, hogy a természeti környezet rovására korlátlanul növekedjenek, így egyre sűrűbb térben kell egyre több ember igényeit kielégíteni. Azért, hogy ebben a 21. századi környezetben a városlakók életminősége, kényelmük és városuk hatékonysága megmaradjon, a technológiának és az intelligens szolgáltatási megoldásoknak együtt kell működniük az emberrel és a környezettel. Az Okos Város gyűjtőfogalmával leírt jelenség elsősorban a fenntarthatóság, a hatékonyság és a széleskörű részvétel mentén csoportosít szolgáltatásokat, döntési mechanizmusokat és infokommunikációs technológiai megoldásokat. A kifejezés hátterében a kortárs településfejlődés és gazdasági innováció egyik legfontosabb jelensége,a hagyományos településfejlesztési eszközök és a digitális technológiák integrációja áll.
Miért jobb, ha okos egy város?
Mert javul a szolgáltatások minősége és hatékonysága, takarékoskodhatunk az energiával és az erőforrásokkal, a lakosok bevonásával pedig úgy javítható életminőségük, hogy közben magukénak érzik a várost. Nem mellékesen a gazdaságilag önfenntartó rendszerek megalkotása lehetővé teszi, hogy az ember, a környezet és a technika összhangja hosszú ideig fennálljon.
Az Okos Város stratégia rendszerint nagyon sok és különböző fejlesztési területet fed le. Az „okosság” azonban nem csak technológia. Azt jelenti, hogy ezek a teljesen különböző programok mind egy rendszer részei, összekapcsolnak megoldásokat, adatokat és nem önmagukban, mindentől függetlenül működnek.
Mit tesz a Lechner Okos Város Központja?
Kapcsolódást és adatáramlást segítő azonos technológiák, illetve átgondolt jogszabályi környezet szükséges ahhoz, hogy egy okos város, vagy egy okos város szövetség több különféle projektje a gyakorlatban is rendszerként működhessen. A Lechner Tudásközpontban létrejövő Okos Város Központ koordináló szervként segíti a városokat okos stratégiájuk megalkotásában, miközben kapcsolatot tart a nemzetközi, hasonló profilú szervezetekkel. Közreműködik az Okos Város platform létrehozásában és működtetésében, beleértve ebbe az intelligens városi szolgáltatásokra vonatkozó ajánlások kidolgozását és a rendszer működésének monitoringját is. A Lechner szervezeti keretein belül működve közvetít városok, állami és piaci szereplők között, valamint menedzseli a Tudásközpont egyes ágazatainak okos város projektekhez kapcsolódó különböző tevékenységeit, legyen szó város monitoringról, térinformatikáról vagy informatikáról. Összefoglalva, Okos Város Központként katalizálja az okos települések létrejöttének folyamatát Magyarországon.